عنوان صفحه

مراحل صدور موافقت نامه اصولی را می­توانید در سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سربرگ مدیریت سرمایه گذاری به آدرس https://nipc.ir/index.aspx?siteid=۱&fkeyid=&siteid=۱&fkeyid=&siteid=1&pageid=۳۳۷۳ مشاهد نمایید.

با مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سربرگ مدیریت سرمایه گذاری به آدرس https://www.nipc.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=۱&fkeyid=&siteid=۱&fkeyid=&siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=۳۳۷۲می­توانید برشور فرصت­های سرمایه گذاری را دانلود و مشاهده نمایید.

کلیه طرح­های بالادستی و میان‌دستی صنعت پتروشیمی که در نظر دارند با استفاده از خوراک­ گاز طبیعی و اتان و پروپان و یا سایر خوراک­های هیدروکربنی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی محصولات شیمیائی و یا پتروشیمیائی تولید کنند و همچنین طرحهائی که به هر نحوی از منابع دولتی استفاده خواهند نمود و یا تائید دولت (وزارت نفت) را برای استفاده از منابع و تسهیلات خاص نیاز دارند، جهت اخذ مجوز و موافقت اصولی اجرای طرح اقدام نمایند.

اولین اقدام ارسال نامه درخواست سرمایه گذاری به مدیریت سرمایه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معرفی طرح مورد درخواست و مراجع به آدرس https://investapply.nipc.ir/account/login و بارگذاری اطلاعات و مستندات درخواستی در سامانه مذکور می‌­باشد.

لیست اطلاعات و مستندات مورد نیاز برای بارگذاری در صفحه ورود" راهنمای و توضیحات مهم" قرارداده شده است.

در صورت آماده نبودن کلیه مستندات، به منظور تسریع در فرآیند صدور، متقاضیان آن بخش از مدارکی که آماده را بارگذاری نمایند و مابقی مدارک با هماهنگی با کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری در حین انجام فرایند درخواست صدور مجوز تهیه و بارگذاری گردد.

در صورت تهیه و ارائه به موقع کلیه مستندات درخواستی، پیش بینی میگردد بررسی مدارک ارسالی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی حدود ۳۰ روز کاری به طول بینجامد. لازم به ذکر است صدور موافقت اصولی نیازمند دریافت پاسخ استعلامات از سوی سایر سازمان ها و ارگان ها نیز می­باشد. بدیهی است که مدت زمان کلی صدور موافقت اصولی تابعی از زمان پاسخگویی سایر ارگان­ها نیز می­باشد.

در هر مرحله از بررسی طرح، نتیجه اقدامات صورت گرفته و پاسخ بررسی­ های انجام شده شامل شماره نامه و تاریخ و نتیجه بررسی از سوی کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری در سامانه سرمایه گذاری ثبت و به صورت پیامک و ایمیل برای متقاضی ارسال می­شود.

متقاضی موظف است مطابق تعهدات مندرج در موافقت اصولی نسبت به اجرایی نمودن طرح اقدامات لازم را در بازه زمانی مشخص شده (مدت زمان اعتبار موافقت اصولی) به عمل آورد . همچنین پس از صدور موافقت اصولی لازم است متقاضی موافقت اصولی طرح خود را در بخش مجوزهای اجرای طرح سامانه سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور قرار گیری در لیست طرح­های دارای مجوز، بارگذاری نماید.

پس از ارسال و بارگذاری اطلاعات و مستندات طرح با توجه به لزوم بررسی مدارک و اطلاعات توسط کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری، امکان ویرایش برای متقاضی وجود ندارد. در صورتی که نیاز به ایجاد هر گونه تغییر / اصلاح اطلاعات و مدارک بارگذاری شده، این امکان از طریق برقراری تماس با کارشناس طرح در مدیریت سرمایه گذاری و درخواست ایجاد دسترسی مجدد برای تغییر / اصلاح توسط متقاضی فراهم می­‌شود.

کد کاربری از طریق کارشناسان سامانه ( کارشناس طرح در مدیریت سرمایه گذاری ) و گذر واژه توسط خود متقاضی قابل بازیابی می‌­باشد.

هر متقاضی می­تواند با هر پروفایل ایجاد شده اطلاعات چندین طرح را وارد نماید مشروط بر اینکه اطلاعات قبلی ارسال و تایید شده باشد.

اطلاعات و مستندات بارگذاری شده پس از ارسال توسط کارشناسان مدیریت سرمایه گذاری بررسی و در صورت عدم تایید پیامی در خصوص اطلاعات و مدارکی که نیازمند اصلاح می باشند به شماره همراه و ایمیل ثبت شده توسط متقاضی ، ارسال خواهد شد.

متقاضی نیازی به ارسال نسخه کاغذی از هیچ یک از اطلاعات بارگذاری شده در سامانه سرمایه گذاری ندارد. صرفاً جهت اطمینان از ثبت و دریافت مستندات ارسالی توسط کارشناسان مدیریت سرمایه کافی است تکمیل و ارسال مدارک را به مدیریت سرمایه گذاری کتبا اعلام گردد.

با مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ادرس www.NIPC.IRو یا تماس با شماره تلفن شرکت ۰۲۱۸۴۹۹۱

قیمت محصولات پتروشیمی در روزهای یکشنبه هر هفته از طرق سایت دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در بخش اعلام قیمت هفتگی منتشر می شود.

قیمت پایه هفتگی محصولات پتروشیمی بر اساس فرمول ۹۵% قیمت جهانی ضربدر نرخ تسعیر ارز سامانه نیما تعیین می شود.

تمامی فروش داخلی محصولات پتروشیمی الزاماً از طریق بورس کالا و مطابق سهمیه بهین یابی قابل انجام است.

مشکلات مربوط به تاخیر در تحویل محصولات از طریق شرکت بورس کالا و یا بورس انرژی قابل پیگیری است.

مشکلات مربوط به سهمیه خرید محصولات پتروشیمی از طریق معاونت امور صنایع وزارت صمت قابل پیگیری است.

با مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آدرس www.nipc.ir ، قسمت پتروشیمی ایران ، سامانه طرح های پتروشیمی ، لیست شرکتهای تایید شده AVL ، می توان لیست مربوط به AVL (سازندگان داخلی و خارجی مورد تایید)، ACL (پیمانکاران، مشاوران و شرکتهای بازرسی فنی داخلی)، Side List (لیست شرکتهای سازنده غیر اروپای غربی ، امریکایی، داخلی) را مشاهده نمود. ( لینک مستقیم https://www.nipc.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=۱&fkeyid=&siteid=۱&fkeyid=&siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=۳۴۱۴&catid=۸۱ )

مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آدرس www.nipc.ir ، قسمت پتروشیمی ایران ، سامانه طرح های پتروشیمی ، سامانه ثبت درخواست ورود به فهرست شرکتهای موردتایید ( لینک مستقیم https://avl.nipc.ir )

خود اظهاری(سازنده داخلی ، مشاور ، پیمانکار،بازرس فنی) از طریق تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی موجود در سایت و بارگذاری مدارک در سایت می باشد.(در فرم باز شده روی گزینه ثبت نام کلیک نموده و پس از تکمیل فرم و ایجاد نام کاربری و پسورد و دریافت ایمیل تاییدیه ، نسبت به تکمیل فرم ها اقدام گردد) خود اظهاری سازنده خارجی از طریق تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی موجود در سایت و ارسال مدارک در سایت می باشد. (در فرم باز شده روی گزینه Non Iranian Companies کلیک نموده و پس از تکمیل فرم و ایجاد نام کاربری و پسورد و دریافت ایمیل تاییدیه ، نسبت به تکمیل فرم اقدام گردد) بررسی درخواست ها توسط کمیته فنی و اعلام نواقص احتمالی مدارک و اعلام نتیجه بررسی در سامانه بازدید از خط تولید سازندگان داخلی حضور سازنده خارجی در جلسه کمیته فنی جهت معرفی محصولات خود(طی هماهنگی نماینده انحصاری خود در ایران) بررسی و بازدید از محل دفتر پیمانکاران، مشاوران و شرکتهای بازرسی فنی اعلام نتیجه بررسی ثبت در لیست مورد تایید مربوطه با عنایت به حوزه فعالیت (لیست ها سالانه بروزرسانی می شود)

خیر .چنانچه تامین کننده ای نماینده انحصاری یک سازنده خارجی باشد ، می تواند درخواست سازنده مزبور را جهت بررسی از طریق لینک ثبت نام ارسال نماید (طبق توضیحات بند ۳)

ارتباط با روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و دریافت کتابچه طرحهای پتروشیمی مراجعه به سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آدرس www.nipc.ir ، قسمت درباره ما،تماس با ما، راهنمای ارتباط با صنعت

این شرکت فاقد بخش تدارکات و خرید کالا می باشد بلکه دارای واحد بررسی منابع بوده که متولی ارزیابی سازندگان ، مشاوران و پیمانکاران و ... می باشد و لیست مورد تایید را تهیه نموده و در اختیار کلیه شرکتهای پتروشیمی زیرمجموعه جهت بهره برداری در پروژه ها قرار می دهد.

در حال حاضر مدت اعنبار ارزیابی ها نامحدود است.

بله. شرکت ثبت شده مهندس مشاور و پیمانکاری در زمینه های مربوط به پروژه های پتروشیمی باشد و دارای رتبه از سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنایع بوده و تجربیات قابل توجه در زمینه های مورد تقاضا داشته باشند

بله. در خصوص شرکتهای خارجی با توجه به لزوم خدمات پس از فروش، داشتن نمایندگی انحصاری در ایران یکی از معیارهای قابل توجه ارزیابی می باشد، اینگونه شرکتها در صورت داشتن نمایندگی انحصاری در ایران بایستی مدارک معتبر و رسمی در این خصوص ارائه نمایند.

مدت زمان بررسی و ارزیابی های فنی، بسته به تعداد متقاضیان، به ترتیب ارسال درخواست و اهمیت تجهیز مورد ساخت داشته و با توجه به محدودیت زمانی و ظرفیت ارزیابی کمیته های تخصصی ذیربط، بر اساس نوبت تخصیص یافته، اقدام خواهد شد. شرکتهای درخواست کننده باید دارای سوابق و تجربیات کافی (حداقل ۳ مورد ) در ایران و مرتبط با فعالیت عنوان شده در تقاضانامه باشد.در مورد شرکتهای سازنده ایرانی و در راستای حمایت از سازندگان توانمند داخلی، در صورت بازدید و تایید گروه تخصصی مربوطه مبنی بر توانایی انجام فعالیت، تعداد موارد قابل تقلیل می باشد.

پس از تکمیل مدارک تحویل و تحول و گزارش PSSR طرح یا خطوط ارتباطی وتایید آنها ازجانب مبادی ذیربط (مدیریت طرحها و مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی)، امور هماهنگی و نظارت بر راه اندازی طرح­ها نسبت به صدور مجوز راه اندازی اقدام می نماید.

در سامانه تولید به آدرس ps.nipc.ir در بخش نام کاربری ، راهنمای سامانه تولید وجود دارد.

برای این منظور در حال حاضر دو روش پیش بینی شده است: الف- در صورتی که استعلام گیرنده اطمینان داشته باشد که صرفأ در حریم¬های خط اتیلن غرب نیاز به مجوز دارد (مانند عبور از خط یا تملک زمین و اراضی یا هر گونه احداث بنا و غیره) لازم خواهد بود که مستقیما با امور مهندسی تولید مکاتبه نموده و ضمن ارائه درخواست کامل خود نقشه ها و مختصات جغرافیایی در مقیاس UTM و همچنین شماره تماسی برای ارتباط گرفتن را اعلام نماید. در این درخواست لزوما نوع کاربری خواسته شده باید مشخص گردد و نقشه ها خوانا باشند. ب‌- روش دوم از طریق سامانه استعلام گیری الکترونیک وزارت نفت به آدرس estelam.mop.ir میباشد که راهنمای مربوطه در سایت آن موجود بوده و از آن طریق از چهار شرکت اصلی وزارت نفت پاسخ دریافت خواهد شد.

تمامی مجتمع‌های پتروشیمی موظف به ثبت اطلاعات مربوط به بالانس تولید و خوراک در سامانه تولید می‌باشند که این امر از طریق مدیریت کنترل تولید صورت می‌پذیرد و برای انجام آن چنانچه طرحی به بهره‌برداری برسد مدیریت تولید نامه برای آن مجتمع ارسال می‌نماید و مراحل انجام کار را در آن توضیح خواهد داد.

بله، مطابق تبصره 2 بند الف ماده 8 دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی

بله، تمامی تولیدکنندگان محصولات پلیمری موظف به ثبت به تفکیک گرید هستند.

بله، اطلاعات سامانه تولید منبع سامانه های دیگر شرکت ملی صنایع پتروشیمی (سامانه فروش، طرح ها، پایین دستی و ...) و همچنین سامانه های برون سازمانی (سامانه ثامن، سامانه جامع انبارها و ...) می‌باشد.

بله، به صورت سالانه پوسترهایی از طریق روابط عمومی چاپ می‌شود که اطلاعات مجتمع های صنعت پتروشیمی به تفکیک محصولات در آن وجود دارد.

بله، در بروشور مجتمع‌های پتروشیمی که سالانه توسط روابط عمومی چاپ می‌شود، اطلاعات وجود دارد.

شاخص های اصلی بازار از محل گزارش های منابع معتبر و به روز بین المللی و داخلی استخراج می گردند که شامل موارد ذیل می‌باشند:
- بررسی خوراک های مصرفی و رقابتی در جهان
- بررسی عرضه و تقاضای جهانی محصولاتشامل ظرفیت (موجود و طرح های اعلام شده)، تولید، مصرف، الگوی مصرف، رشد مصرف، راندمان تولید و تجارت جهان و مناطق اصلی به صورت تاریخچه ای، حال حاضر و پیش بینی آینده (5 و 10 ساله)
-پیش بینی ظرفیت مورد نیاز جهت پوشش تقاضای جهان طی سال های آتی
- بررسی وضعیت رقبا و بازارهای هدف در حال حاضر و در زمان راه اندازی طرح پیشنهادی
- تکنولوژی در دسترس و قابل رقابت
- بررسی و پیشنهاد گرید مناسب محصولات
- بررسی ظرفیت های متداول و اقتصادی محصولات
- بررسی روند تاریخچه ای، حال حاضر و پیش بینی آینده قیمت خوراک محصولات از منابع و موسسات معتبر
- بررسی کلیه عوامل تأثیرگذار بر قیمت محصولات شامل عرضه و تقاضا، خوراک، رقبا، بازاهای هدف، تکنولوژی های جدید، قیمت های نفت و انرژی، ارتباط قیمت محصول با سایر محصولات و ...)
- بررسی عرضه و تقاضای داخلی محصولات شامل ظرفیت (مجتمع های موجود و طرح های آتی (فعال و دارای مجوز)) ، تولید، راندمان تولید، مصرف، الگوی مصرف و تجارت حال و آینده کشور
- بررسی رقبای داخلی شامل طرح های فعال و دارای مجوز در کشور

متدولوژی مورد استفاده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت محاسبه قیمت‌ خوراک و محصولات برای محاسبات اقتصادی طرح ، براساس ترکیبی از قیمت‌های واقعی( 3 سال گذشته) و پیش بینی قیمت­های آتی (5 سال آینده) فوب خلیج فارس محاسبه می گردد. متقاضیان محترم سرمایه گذاری می توانند قیمت فهرست خوراک و محصولات طرح پیشنهادی خود را طی مکاتبه­ای از مدیریت برنامه ریزی و توسعه استعلام نمایند.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک سازمان توسعه ای در جهت عمل به وظایف سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان برای دستیابی به هدف توسعه پایدار صنعت پتروشیمی و همچنین تحقق اهداف اسناد بالادستی، "نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی تا افق 1406 " برای تبیین مسیر حرکت توسعه این صنعت را تدوین کرده است.
در این نقشه طرح های فعال در قالب دو جهش دوم و سوم و طرحهای راهبردی معرفی شده اند.
جهش دوم صنعت پتروشیمی
از سال 1392 آغاز شده و شامل 45 طرح است. تا کنون تعداد 34 طرح از طرح های جهش دوم به بهره برداری رسیده اند و 11 طرح باقیمانده نیز تا پایان سال 1400 بهره¬برداری و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به 100حدود میلیون تن ) 80 درصد رشد نسبت به سال 92 ( می¬رسد.
جهش سوم صنعت پتروشیمی
شامل 35 طرح پتروشیمی است که با تحقق آنها تا سال 1404 ظرفیت اسمی این صنعت به 130 میلیون تن در سال می رسد.
طرح های راهبردی
شامل سه گروه طرح های خوراک ترکیبی، طرحهای تولید پروپیلن و طرح های پیشران است.
طرحهای خوراک ترکیبی:
با هدف تنوع بخشی و ایجاد توازن در تولید محصولات، خصوصا آروماتیک¬ها تعریف شده و تخصیص همزمان اتان و خوراک¬های مایع، ضمن بهبود اقتصاد طرح، امکان¬پذیری اجرای این طرحها را افزایش می-دهد. با تحقق این طرح¬ها تا سال 1406، کمبود محصولات آروماتیکی مورد نیاز صنایع داخلی برطرف خواهد شد.
طرحهای تولید پروپیلن:
با هدف توسعه زنجیره پروپیلن و تأمین خوراک مورد نیاز طرحهای صنایع پایین دستی از مسیر تبدیل گاز طبیعی (GTP) و متانول (MTP)به پروپیلن تعریف شده¬اند که با تحقق این طرحها تا سال 1406ظرفیت تولید پروپیلن در کشور بیش از چهار برابر خواهد شد.
طرح های پیشران

طرحهای پیشران صنعت پتروشیمی در پنج زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن، بنزن و اوره تعریف شده است که با تحقق این طرحها، ضمن تامین خوراک صنایع پایین دستی ارزش فروش محصولات تولیدی رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
خوراک مورد نیاز پنج زنجیره فوق الذکر از مسیرهای مختلف تامین میگردد:
-1 خوراک مورد نیاز زنج یره پروپیلن: پروپیلن تولیدی توسط طرحهای راه بردی تولید پروپیلن PDH/MTP)) که براساس بکارگیری متانول، پروپان و در برخی موارد گاز طبیی برنامه ریزی شده است.
-2 خوراک مورد نیاز زنجیره متانول: از محل متانول تولیدی در مجتمعهای پتروشیمی
-3 خوراک مورد نیاز زنجیره اتیلن: از محل اتیلن تولیدی در مجتمعهای پتروشیمی
-4 خوراک مورد نیاز زنجیره بنزن: بنزن تولیدی توسط طرح استخراج بنزن از بنز ین پیرولیز تولیدی در مجتمعهای پتروشیمی
-5 خوراک مورد نیاز زنجیره اوره: از محل اوره و آمونیاک تولیدی در مجتمعهای پتروشیمی

جهت افزایش ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی و در ادامه طرح های جهش دوم، 35 طرح در قالب طرح های جهش سوم، با حجم سرمایه گذاری حدود 20 میلیارد دلار و ظرفیت تولید حدود 5/28 میلیون تن در سال برنامه ریزی شده است. با تحقق طرح های جهش سوم و بر خی طرح های راه بردی تا پایان سال 1404 ، ظرفیت اسمی این صنعت به حدود 130 میلیون تن و درآمد آن به حدود 35 میلیارد دلار (بر پایه قیمت های سال 95) در سال افزایش خواهد یافت. نکته قابل توجه در طرح های جهش سوم افزایش سهم محصولات میان دستی و پایین دستی و ایجاد تنوع در سبد محصولات تولیدی نسبت به طرح های جهش دوم می باشد.

بله تدوین شده و در مراحل تصویب‌خواهی است.

الف- با این امور مکاتبه و اطلاعات کامل از درخواست خود (ماده مورد نظر، محل تحویل و ....) به همراه مشخصات فرد مسئول پیگیری کننده با اطلاعات تماس کامل ارائه گردد تا در اسرع وقت اقدام به ایجاد ارتباط مستقیم با تولید کننده انجام پذیرد.
ب- مراجعه به بخش "عمده محصولات صادراتی پتروشیمی" در وب سایت امور بین الملل و انتخاب محصول و نهایتا دسترسی به اطلاعات ارتباط مستقیم با تولید کننده ایرانی.

ضمن مکاتبه رسمی با واحد برگزار کننده سمینار/جلسه و ارسال مدارک مورد نیاز (کپی گذرنامه معتبر و ... ) و تکمیل فرم های مربوطه، هماهنگی های لازم توسط واحد مذکور صورت خواهد پذیرفت .

ارسال درخواست مکتوب رسمی متقاضی به همراه شرح مختصر از موضوع سمینار و اهداف آن، امکاناتی که توسط برگزارکننده متقاضی ارائه می گردد و امکانات مورد انتظار از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ارسال مدارک پشتیبانی در ارتباط با موضوع سمینار (ارائه ها و .....) به همراه پیشنهاد مخاطبان مد نظر (در صورت وجود اتباع بیگانه در بین برگزار کنندگان، سخنرانان و مخاطبان، شرح کامل از سمت به همراه رونوشت گذرنامه ارسال گردد). پس از دریافت درخواست و مدارک هماهنگی های لازم انجام و نتیجه به متقاضی منعکس می گردد.

ضمن مکاتبه رسمی با واحد برگزارکننده سمینار/ جلسه و ارسال مدارک مورد نیاز (کپی گذرنامه معتبر و ..)، و تکمیل فرمهای مربوطه، هماهنگی های لازم توسط واحد مذکور صورت خواهد پذیرفت.

درخواست رسمی و مکتوب متقاضی به همراه سوابق، معرفی کامل و شرح مختصر از موضوع مورد نظر همکاری به این امور ارسال گردد. پس از دریافت درخواست و مدارک، هماهنگی های لازم انجام و نتیجه به متقاضی منعکس می گردد.

ارسال درخواست مکتوب رسمی به امور بین الملل و یا سایر مدیریت های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ذکر هدف از برگزاری جلسه، تاریخ و مدت اقامت در ایران و معرفی مدیران ملاقات شونده و ارسال فرم تکمیل شده پیوست در وب سایت بین الملل و تصویر گذرنامه به همراه آن.

پس از مکاتبه رسمی با امور بین الملل و شرح دلایل و مکانهای مد نظر بازدید و همچنین ارسال مدارک مورد نیاز (کپی گذرنامه معتبر و ...)، هماهنگی های لازم با واحدهای مربوطه انجام و در صورت اخذ مجوزهای لازم، اقدامات لازم جهت بازدید صورت خواهد پذیرفت.

در صفحه امور بین الملل تعدادی از محصولات اصلی به انضمام شرکت تولید کننده و لینک ارتباطی با شرکت تولیدی وجود دارد. در خصوص دیگر محصولات و اطلاعات جزئی تر به طور مستقیم با مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تماس حاصل گردد.